Komputer Osobisty (PC)



Komputer jest to urządzenie o bardzo skomplikowanej budowie. W komputerze można wyróżnić kilka grup części i urządzeń: Jednostka podstawowa, która zapewnia działanie komputera. W jej skład wchodzą m. in. Procesor (jednostka centralna), pamięć i zegar sterujący działaniem komputera. Podstawowe urządzenia do komunikacji użytkownika z komputerem: monitor, mysz, klawiatura. Urządzenia dodatkowe i peryferyjne: dodatkowe pamięci (dyski, dyskietki), drukarki, karty rozszerzeń, karta sieciowa, modem, skaner itd.

Historia

Komputer osobisty PC pojawił się na początku lat 80-tych, choć pierwsze mikrokomputery zbudowano w połowie lat 70-tych. W 1975 r. Gary Kildall stworzył pierwszy system operacyjny dla mikrokomputerów - CP/M (Control Program for Microcomputers). System operacyjny jest to program lub zespól programów zarządzających pracą komputera, służący do sterowania wykonywaniem programów, zarządzania systemem plików na dyskach, dostępem do pamięci oraz komunikacja z urządzeniami wejścia i wyjścia komputera. Pierwsze mikrokomputery były bardzo proste w porównaniu z dzisiejszymi zaawansowanymi komputerami osobistymi. Na podstawie doświadczeń swoich i innych firm, IBM opracował swój Komputer Osobisty "PC". Premiera komputera IBM PC, który stworzył pewien standard aktualny do dziś odbyła się w roku 1981. W tym samym roku na potrzeby komputerów osobistych został opracowany system operacyjny DOS.

Zachowanie zasady zgodności sprzętowej w dół, udostępnienie informacji o systemie operacyjnym, rozwój oprogramowania użytkowego powodował duże zainteresowanie komputerami PC. Zapotrzebowanie na tani ale dobry sprzęt spowodowało bardzo dynamiczny rozwój. Wraz z postępem technologicznym można było stosować w komputerach osobistych coraz lepsze procesory coraz szybsze pamięci, przy zachowaniu podstawowego standardu systemu operacyjnego. Stosowanie najnowszych rozwiązań technicznych spowodowało gwałtowny wzrost mocy obliczeniowej komputerów, zwiększyła się ona o około 350 razy, rozmiar adresowanej pamięci wzrósł ponad 4 000 razy. Dzisiaj na całym świecie pracuje ponad 120 milionów PC-tów, a postęp w rozwoju sprzętowym i programowym wciąż trwa.

Sercem mikrokomputera jest procesor (CPU - Central Processing Unit). Procesor wykonuje wszystkie operacje arytmetyczne i logiczne, oraz organizuje wymianę danych pomiędzy swoimi rejestrami, pamięcią i innymi urządzeniami. W procesorze znajduje się pewna liczba komórek pamięci, które nazywane są rejestrami. Zależności czasowe dla większości procesów zachodzących w komputerze osobistym wyznacza generator impulsów zegarowych, inaczej zegar procesora. Zegar procesora wytwarza ciąg impulsów o wysokiej częstotliwości, np.33 MHz, 100 MHz lub więcej, w takt których odbywa się wykonywanie rozkazów przez procesor. Na procesy zachodzące w komputerze maja wpływ również sygnały sterujące i kontrolne, wysyła je procesor oraz urządzenia współpracujące wewnątrz i na zewnętrz komputera.


Typy komputerów osobistych


Komputer stacjonarny- czyli komputer, który składa się przeważnie z monitora, jednostki centralnej oraz klawiatury i myszy. Bardzo czędto dodawane są inne urządzenia wejścia i wyjścia danych, jak np. skaner czy drukarka. Komputer ten ze względu na swoją wielkość trzyma się w jednum miejscu - zazwyczaj jest to biurko i od tego wzięła się jego angielska nazwa - desktop (na biurko).



Laptop (z ang. na kolanach) lub notebook (nazwa się wzięła od podobieństwa zamkniętego tego komputera do dużego notatnika) - Jest to przenośny komputer, z którym można podróżować i używać nie wykorzystując zewnętrznego źródła energii, ze względu na umieszczone w jego wnętrzu akumulatory. Komputer ten posiada zintegrowaną klawiaturę, mysz i monitor, które tworzącymi jedną całość.


Palmtop (z ang. na dłoni) - należy do urządzeń mobilnych. Jest to mały komputer rozmiarami podobny do telefonu komórkowego lub kalkulatora, używa się go trzymając w jednej dłoni.